Cumartesi04.04.2020

Kadının kocası üzerindeki hakları nelerdir?

Kadının kocası üzerindeki hakları nelerdir?

Ziyaretçi

Cevap Gönder:


Bu Soruya Gelen Cevaplar:

Misafir KullanıcıKur’an-ı Kerim erkeklerin kadınlarla iyilik ve güzelliğe dayalı bir ilişki içerisinde olmalarını emretmektedir (Nisa, 4/19). Bu da ailede meselelerin iyilik, güzellik, istişare ve karşılıklı anlayış esasına göre yürütülmesi gerektiğine işaret eder. İslam’ın öngördüğü ve kurulmasını arzu ettiği aile, bireyleri birbiriyle çekişen, her biri diğerinin açığını arayan, birbirlerine karşı yetki ve üstünlük çekişmesine giren bir aile değildir. Tam tersine karşılıklı anlayış, fedakarlık, sevgi ve saygı esasına dayanan bir ailedir.

Koca, eşine karşı yumuşak davranmalı, kaba hareketlerden sakınmalıdır. Peygamberimiz (s.a.s.), "Sizin en hayırlınız ailesine en hayırlı olanınızdır. Ben aileme karşı sizin en hayırlınızım." (İbn Mace, Nikah, 50) buyurmuştur.

Her şeyde olduğu gibi aile hayatında da örnek aldığımız Peygamberimiz, eşleri ile iyi geçinmiş, onların sıkıntı veren bazı davranışlarına tahammül etmiş ve "İman eden bir erkek, iman etmiş bir kadına (onda hoşlanmayacağı bir huydan dolayı) kızmasın. Çünkü onun bir huyundan hoşlanmıyorsa diğer huyundan hoşlanabilir." (Müslim, Rada, 61) buyurmuştur.

Evlenme, karı-koca arasında birlikte yaşamaya ve karşılıklı yardımlaşmaya imkan veren ve taraflara karşılıklı hak ve ödevler yükleyen bir sözleşmedir. Evlilikte eşlerin birbirlerine karşılıklı sevgi, saygı ve sadakat borcunun olduğu muhakkaktır. Eşlerin, karşılıklı haklarını Kur’an-ı Kerim: "Kadınların sorumlulukları kadar meşru hakları da vardır." (Bakara, 2/228) ayetiyle belirtir. Hz. Peygamber (s.a.s.) de Veda Hutbesinde: "Sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinizde hakları vardır." buyurarak İslam’ın kadına tanıdığı hakları ifade eder. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), kadınların üzerimizdeki hakları nelerdir, sorusuna şöyle cevap vermiştir:

"Yediğinizden yedirin. Giydiğinizden giydirin. Sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin." (Ebu Davud, Nikah, 41)

Koca, eşini ve ailesini her türlü olumsuzluğa karşı korumalı, ailenin şeref ve haysiyetini koruyucu tedbirleri almalıdır. Yüce Allah, "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun." buyurmaktadır. (Tahrim, 66/ 6)

Koca eşinin sırlarını ifşa etmemelidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) şu hadislerinde sırrın gizlenmeyip ifşa edilmesini şer olarak nitelemiştir:

"Şüphesiz ki Kıyamet günü, Allah’ın en çok ehemmiyet vereceği emanet, kadın-koca arasındaki emanettir. Kadınla koca birbiriyle içli dışlı olduktan sonra, erkeğin, hanımının sırlarını etrafa yayması o gün en büyük ihanettir." (Müslim, Nikah, 123, 124; Ebu Davud, Edeb, 32)14 Şubat 2015 - 10:04:25

Son Sorular:

937 Gün 3 Saat 36 dk. önce soruldu

Guinness rekorlar kitabına nasıl başvurulur?

Ceylan Ahıgül sordu

1506 Gün 16 Saat 47 dk. önce soruldu

lipomagnet nedir? lipo magnet işe yarar mı?

ece çakır sordu

1537 Gün 7 Saat 29 dk. önce soruldu

Goji berry aktarlarda bulunur mu?

Erhan Yiğit sordu

1547 Gün 5 Saat 11 dk. önce soruldu

deyim olarak adı çıkma ne demek?

cansu sordu

1551 Gün 0 Saat 30 dk. önce soruldu

Hayvanların olmadığı bir dünya bizi nasıl etkiler?

mustafa 224 sordu

1558 Gün 23 Saat 35 dk. önce soruldu

kumru kuşu vurmak günahmı?

emre sordu

1562 Gün 1 Saat 21 dk. önce soruldu

göz nuru dökmek deyiminin anlamı

berkay sordu

1565 Gün 19 Saat 39 dk. önce soruldu

voleybol federasyonu hangi tarihte kurulmuştur?

ali sordu

1568 Gün 3 Saat 20 dk. önce soruldu

ultra liquid zeolite kansere iyi gelir mi?

canan sordu

1568 Gün 9 Saat 50 dk. önce soruldu

Burun Bandı üzerine mesh yapılabilir mi?

Şükrü Kum sordu

1572 Gün 19 Saat 32 dk. önce soruldu

gojidiet çayı nedir? gojidiet kullanan var mı?

Meltem Akar sordu

1580 Gün 2 Saat 45 dk. önce soruldu

bir sayı bir sayının yüzde kaçıdır? nasıl hesaplanır?

Ali Kurtulmuş sordu

1584 Gün 23 Saat 26 dk. önce soruldu

ahi evran ne zaman doğmuş ve ne zaman ölmüştür?

hakan sordu

1589 Gün 0 Saat 2 dk. önce soruldu

iki ayağı bir pabuca girmek deyiminin anlamı nedir?

arda sordu

1590 Gün 21 Saat 23 dk. önce soruldu

İnsan ve hayvanlar doğal unsur mudur?

Kerem sordu
Kadının kocası üzerindeki hakları nelerdir?