Salı22.10.2019
HABERLER - DÜNYA - RUSYA - MOSKOVA
11 Aralık 2015 - 00:12:30

Rus sözcü: Türk askerinin Irak'taki varlığı uluslararası kural ihlalidir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Suriye'de etnik temizlik yaptıkları yönündeki ifadelerin doğru olmadığını savundu.


Rus sözcü: Türk askerinin Irak'taki varlığı uluslararası kural ihlalidir Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Suriye'de etnik temizlik yaptıkları yönündeki ifadelerin doğru olmadığını savundu.
Zakharova, düzenlediği haftalık basın toplantısında, son dönemde gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Zakharova, Suriye'de sürdürülen operasyonlarla ve bakanlığın gündemi ilgili bilgi verdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yaşanan gelişmeler altında Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini ifade eden Zakharova, "Bu ziyaret henüz gelişim aşamasındadır. Detaylı ve belli bir bilgi elde ettiğimizde sizlerle paylaşacağız" dedi.
Moskova'nın Türk askerinin Irak'ta bulunmasına dair konuyu takip ettiğini belirten Rus Sözcü, Türk askerinin Irak'taki varlığının açık bir şekilde uluslararası kuralların ihlali olduğunu öne sürerek, "BM Genel Sekreteri'nin bu durumu oldukça ciddi bir şekilde nitelendireceğini umuyoruz" dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rusya'nın Suriye'de etnik temizlik gerçekleştirdiğine dair yapılan yorumlara da değinerek, bu ifadelerin gerçeklikten uzak olduğunu iddia etti.
Rus Sözcü Türk hava sahasını ihlal eden ve Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağının kara kutusundan bilgiler elde edilmesi halinde paylaşacaklarını dile getirdi. Öte yandan, IŞİD'in bölgede yayılmasının durdurulması gerektiğini ifade eden Rus sözcü, "Terör saldırıların sıkıntısını çeken ülkelerle iş birliği yapmak zorundayız" diye konuştu.
(İHA)

Yorum Yaz:
FOTO GALERİLER

Güncel Haberler:

EĞİTİM

1410 Gün 22 Saat 44 dk. önce yayınlandı

BİLİM VE TEKNOLOJİ

1410 Gün 23 Saat 3 dk. önce yayınlandı

ASAYİŞ

1410 Gün 23 Saat 5 dk. önce yayınlandı

DÜNYA

1411 Gün 6 Saat 27 dk. önce yayınlandı

Rus sözcü: Türk askerinin Irak'taki varlığı uluslararası kural ihlalidir