Cumartesi19.06.2021
HABERLER - KÜLTÜR-SANAT - TÜRKİYE - KAHRAMANMARAŞ
11 Aralık 2015 - 12:06:32

Zeki Müren halı koleksiyonunun kaybolan 3. parçası Kahramanmaraş'ta bulundu

'Sanat Güneşi' Zeki Müren tarafından 1968 yılında resmedilen 12 adet halı tasarımının sonuncusu Kahramanmaraş'ta ortaya çıktı.


Zeki Müren halı koleksiyonunun kaybolan 3. parçası Kahramanmaraş'ta bulundu 'Sanat Güneşi' Zeki Müren tarafından 1968 yılında resmedilen 12 adet halı tasarımının sonuncusu Kahramanmaraş'ta ortaya çıktı.
İstanbul'daki yalısında kullanmak için Isparta'da dokunan 12 halının kaybolan son 3 parçasından ikisi bulunmuştu. 345 numaralı son parça olan ve Aşk Şarabı ismi verilen halı Kahramanmaraş'ta bir mağazada sergileniyor. Zeki Müren isminin de yer aldığı halı hakkında bilgi veren Şirikçiler Halı Satış Sorumlusu Fatih Demir, üzerinde tavus kuşlu desenlerinin yer aldığı halının yapılan araştırmalar sonucu orijinal olduğu tespit edildiğini söyledi.
Demir, "Halı Zeki Müren'in kendi tasarımıdır. Bilindiği üzere tasarım alanında bir bölüm bitirmiş sanat güneşimiz Zeki Müren. Kendisi tarafından yapılan orijinal desenlerden tavus kuşu desenlerinin olduğu halı mağazamızda. 12 tane kendine özel yaptırdığı halılardan bir tanesi. Bir müşterimiz tarafından değerlendirmesi adına bize teslim edildi. Ben de bu anlamda Zeki Müren'e değer veren insanlarımız adına ve sevenleriyle buluşturmak adına İHA aracılığıyla Türkiye'ye duyurmak istedim. İnşallah değerini bilen bir kişinin eline geçer" diye konuştu.
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

Zeki Müren halı koleksiyonunun kaybolan 3. parçası Kahramanmaraş'ta bulundu Zeki Müren halı koleksiyonunun kaybolan 3. parçası Kahramanmaraş'ta bulundu Zeki Müren halı koleksiyonunun kaybolan 3. parçası Kahramanmaraş'ta bulundu

Yorum Yaz:
FOTO GALERİLER

Güncel Haberler:

EĞİTİM

2016 Gün 9 Saat 26 dk. önce yayınlandı

BİLİM VE TEKNOLOJİ

2016 Gün 9 Saat 45 dk. önce yayınlandı

ASAYİŞ

2016 Gün 9 Saat 47 dk. önce yayınlandı

DÜNYA

2016 Gün 17 Saat 9 dk. önce yayınlandı

Zeki Müren halı koleksiyonunun kaybolan 3. parçası Kahramanmaraş'ta bulundu