Pazar19.05.2024
HABERLER - ÇEVRE - TÜRKİYE - TRABZON
02 Ekim 2015 - 11:17:55

Yeşil Yol Projesi ne oldu?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Karadeniz Bölgesi'nde yaylaları birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesinin orman vasfında bir yol olduğunu belirterek, Türkiye'nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi.
Yeşil Yol Projesi ne oldu? Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Karadeniz Bölgesi'nde yaylaları birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesinin orman vasfında bir yol olduğunu belirterek, Türkiye'nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi inceleme yapmak ve Trabzon için hazırladıkları projeleri anlatmak için Trabzon'a geldi. Eroğlu, beraberinde AK Parti Trabzon milletvekilleri Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Süla Köseoğlu ve Adnan Günnar ile birlikte İlk olarak Trabzon Valiliğini ziyaret etti. Eroğlu burada Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve idari amirler tarafında karşılandı.
Bakan Eroğlu, valilik özel defterini imzaladıktan sonra Vali Öz ile makam odasında bir süre sohbet etti. Daha sonra beraberindeki milletvekilleri ile birlikte Trabzon Valiliği B Toplantı salonuna geçen Eroğlu, açıklamalarda bulunarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık tarafından hazırlanan 16 müjdeli proje ile Trabzon'a geldiğini belirterek, "Bakanlığımıza bağlı Devlet Su işleri Genel Müdürlüğümüzün 8, Orman Genel Müdürlüğü'nün 4, Doğan Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 3, ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 1 adet müjdeli projeleri Trabzon için hayata geçirilecek bu projelerim maliyeti ise 248 Milyon TL olacak" ifadelerini kullandı.
Bakan Eroğlu, Yeşil Yol'un yapımında kesilen ağaçlarla ilgili gelen soruya ise "Bu yol ormandan geçmiyor. Ormandan geçen yol çok cuzi miktarda. 13 adet ağaç kesildi. Yeşil Yol'da biz otoban falan yapmıyoruz. Mevcut olan yolu genişletiyoruz. 6-7 metre civarında mevcut yolu düzenli bir hale getiriyoruz var ise bir takım köprüler menfezler yapılıyor, etrafında yem yeşil yüz binlerce ağaç dikiyoruz. Bu yol bütün dünyada olan orman vasfında bir yol. Trabzon'da 13 tane ağaç kesildi yerlerine ağaçlar dikildi. Nedense biz 13 tane ağaç kesiyoruz. 13 Bin fidanı ise toprakla buluşturuyoruz söz konusu olmuyor. Bakıyorsunuz Aydın'da, Aydın Belediyesi bütün tarihi ağaçları yok etti tık yok. Yalova'da asırlık çınarlar yok edildi tık yok. Bu nasıl oluyor anlamakta mümkün değil. Biz dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden birisiyiz." dedi.

"TÜRKİYE ÇİN VE HİNDİSTAN'DAN SONRA DÜNYA LİDERİ"
Eroğlu, "Çin ve Hindistan'dan sonra Türkiye'de 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu bir rekor. Birleşmiş Milletler, Türkiye ağaçlandırma konusunda dünya lideridir diye söylüyorlar. 3 milyon 250 milyon fidan nasıl Türkiye'ye sığar diye hesap hatası yaptılar. Kilometreyi metrekareye çevirmeyenler, bu kadar ağaç Türkiye sığmaz diye hata yaptılar. Onları tekrar orta okula göndermek lazım ki matematiği öğrensinler diye. Yeşil Yol buraya hayat verecek, tabiatı koruyan dünyaya Trabzon'un güzelliklerini anlatacak olan çok muhteşem bir yoldur. İnsanlar yemyeşil bir yoldan geçecekler. Bizim işimiz ağaçları artırmak ve ormanları korumak" ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞI MI DİNLEYECEĞİZ 3-5 PROVOKATÖRÜ MÜ?"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgede yaşayan vatandaşların Yeşil Yol'un bir an evvel bitirilmesini istediğini belirterek, "Oradaki vatandaşlar bu yolun bir an önce bitirilmesini istiyor. Projeden çok memnunlar. Zengin turistler bu bölgeye gelecek. Deniz turizminde bin dolar harcarken yayla turizminde gelen zengin turist 10 bin dolar harcıyor. Oradaki vatandaşlar bir an önce yapılıp bitirilmesini istiyorlar. Ama dışarıdan gelen provokatöre etmek isteyen insanlar buna karşı çıkıyor. Vatandaşımı dinleyelim yoksa 3-5 tane provokatörleri mi" ifadelerini kullandı.
Trabzon Valiliği ziyaretin ardından Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezine geçen Bakan Eroğlu, burada muhtarların sorun ve taleplerini dinledi.
(İHA)

Yorum Yaz: