Pazar19.05.2024
HABERLER - ÇEVRE - TÜRKİYE - MERSİN
17 Haziran 2015 - 14:49:30

Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde, sulama kanalında yaşayan yöreye özgü kuyruklu su kaplumbağaları bilinmeyen nedenlerle ölüyor.
Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde, sulama kanalında yaşayan yöreye özgü kuyruklu su kaplumbağaları bilinmeyen nedenlerle ölüyor.
Köyceğiz ilçesinde bulunan palmiye merkezi içerisindeki kanalın yanından geçen Palmiye Merkezi Peyzaj Mimarı Nuriye Peyde ve çalışanlar, suyun içinde toplu halde ölmüş çok sayıda su kaplumbağası buldu. Palmiye Merkezi sahibi Ragıp Esener, Köyceğiz İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünü aradıklarını, ancak mesai saatinin bitmesi nedeniyle kimseye ulaşamadıklarını bildirdi. Palmiye Merkezi yetkilileri, kuyruklu su kaplumbağaların ölüm nedeninin incelenmesi için yetkilileri beklediklerini belirtti.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hakan Abdülhamit Han Mukyen yaptığı açıklamada, "Müdürlüğümüze böyle bir şey gelmedi. Yalnız kanalda ölen kaplumbağalar için eğer avlanmadan dolayı ölmüş olsalardı ancak o zaman müdahale etme imkanımız olurdu. Bu konu bizimle ilgili değil. Bu konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin incelemesi gerekir. Konuyu kendilerine ileteceğim" diye konuştu.

"KAPLUMBAĞALARI KENDİ ELLERİMİZLE BESLİYORUZ"
Peyzaj Mimarı Nuriye Peyde ise "Dün saat 16.00 gibi kanal kenarından geçerken kanal içinde 19-20 tane kuyruklu su kaplumbağası ölüsünün su üstünde cansız olarak dururken gördüm. Durumu yetkilileri bildirmek için aradım ama mesai saati geçtiği için kimseye ulaşamadım. Bizim bu durumla ilgili düşüncemiz, su kanalı üzerinde bulunan tarım arazileri sahiplerinin arazilerinde kullanmış oldukları zirai ilaç atıklarını sulama kanalına atmış olduklarını, bu nedenle kaplumbağalarının ölmüş olabileceklerini düşünüyorum. Biz de konu ile ilgili olarak inceleme yaptıracağız. Ayrıca merkezimiz içerisinde bulunan doğal havuzumuzda çok sayıda su kaplumbağası var, onları biz elimizle besliyoruz" şeklinde konuştu.
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor Muğla Köyceğiz'de su kaplumbağaları ölüyor

Yorum Yaz: