Cumartesi22.06.2024
HABERLER - KÜLTÜR-SANAT - TÜRKİYE - İSTANBUL
01 Aralık 2015 - 13:12:27

Leman Sam'a 1 yıla kadar hapsi istemi: Kurban tweeti davalık oldu

Kurban Bayramında "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır" tweeti atan Leman Sam hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan yargılandığı davada duruşmaya zorla getirme kararı çıkarıldı.
Leman Sam'a 1 yıla kadar hapsi istemi: Kurban tweeti davalık oldu Kurban Bayramında "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır" tweeti atan Leman Sam hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan yargılandığı davada duruşmaya zorla getirme kararı çıkarıldı.
İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada şikayetçi Buğra Ayan, ve katılma talebinde bulunan Barbaros Kocaman hazır bulundu. Duruşmaya sanık Leman Sam katılmazken Sam'ın avukatı Hizbullah Hikmetyar Ceylan hazır bulundu. Duruşmada söz alan şikayetçi Buğra Ayan sanık Sam'ın attığı tweet ile dini vecibelerine hakaret ettiğini belirtti.

"DİNİ VECİBEMİ YERİNE GETİRMEM TERÖR GİBİ GÖSTERMİŞTİR"
Kendisinin kurban kestiğini belirten şikayetçi Ayan, "Sanık devletin terör örgütü saydığı örgütün eylemleri ile kurban kesmenin aynı olduğunu belirtmiştir. Ben dini vecibelerimi yerine getiriyorum. Terörist değilim. Dini vecibemi yerine getirmem terör gibi göstermiştir. Şikayetçiyim" dedi.
Davaya katılma talebinde bulunan Barbaros Kocaman ise Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusu ile davadan haberdar olduğunu ifade etti. Davaya katılma talebinde bulunduğunu belirten Kocaman sanık Sam'ın dava konusu ifadelerinden şikayetçi olduğunu bildirdi.
Katılma taleplerine ilişkin görüşü sorulan Sam'ın avukatı Hizbullah Hikmetyar Ceylan taleplerin reddedilmesini istedi.

"TWETTE 'DİN', 'İSLAMİYET', 'KURBAN' YER ALMAMAKTA"
Müvekkili Sam'ın planlı bir şehir dışı programında olduğunu bir dahaki duruşmaya katılacağını ifade eden avukat Ceylan "Dava konusu tweette açıkça görüleceği üzere 83 karakter içerisinde hiçbir şekilde 'Din', 'İslamiyet', 'Kurban' hatta dinen kurban edilebilecek hayvanlardan hiç birisinin ismi yer almamaktadır. Müvekkilimin siyasi kişiliği nedeniyle tweet kurbanla ilgili olarak yorumlanmış. Suçlamaları reddediyoruz" dedi.
Ara kararını açıklayan mahkeme şikayetçilerin katılma talebini reddetti. Duruşmaya mazeretsiz olarak katılmayan Sam hakkında zorla getirme kararı veren mahkeme duruşmayı erteledi.

"1 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR"
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Buğra Ayan'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Sam hakkında iddianame hazırlanmıştı.
Savcılıkça hazırlanan iddianamede Sam'ın "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, IŞID beni şaşırtmıyor" şeklinde tweet attığı yer almıştı. İddianamede Leman Sam'ın 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlamasıyla bir yıla kadar hapsi talep ediliyor.
(İHA)

Yorum Yaz: