Çarşamba01.12.2021
HABERLER - GENEL - TÜRKİYE - KOCAELİ
03 Aralık 2015 - 14:44:00

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum

İstanbul ile İzmir arasındaki yolu 3 saat kısaltacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar son hızıyla sürüyor.
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum İstanbul ile İzmir arasındaki yolu 3 saat kısaltacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar son hızıyla sürüyor.
İzmit Körfezi'nin birbirine en yakın iki noktası olan Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde bulunan Diliskelesi ile Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan Hersek Burnu arasında inşa edilen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde çalışmalar son hızıyla devam ediyor. İstanbul ve İzmir arasındaki yolculuk süresini 3 saate düşürecek olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde kedi yollarının döşenmesinin ardından taşıyıcı halatların montajlarına başlandı. Körfezin iki yakasını birleştirecek olan çelik köprü halatları yerin 19 metre altındaki temellerine sabitlenecek. Taşıyıcı halatların montajının ardından köprünün tabliyeleri denizden kaldırılacak ve inşaatta son aşamaya gelinecek.

DEPREME VE KAZALARA DAYANIKLI
Köprü bağlantı yollarının da büyük ölçüde tamamlandığı Körfez Geçiş Köprüsü, yaklaşık 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük orta açıklığına sahip 4. köprüsü olma özelliği taşıyor. Köprü, temeline çakılan 195 çelik kazık ile en büyük depreme dayanıklı şekilde inşa edildi. 252 metre yüksekliğindeki tamamen çelikten yapılan köprü kuleleri ise olası kazalarda gemi çarpmalarına karşı dayanıklı olarak inşa edildi.

60 DAKİKALIK YOLU 6 DAKİKAYA İNDİRECEK
Körfez Geçiş Köprüsü tamamlandığında denizin 65 metre üzerinde üç gidiş, üç geliş ve bir de hizmet şeridiyle araçlara hizmet verecek. Körfez'in iki yakasında 60 dakika süren geçiş süresi de 6 dakikaya inecek. Yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yatırımla inşasına devam edilen köprü tamamlandığında geçiş ücreti olarak sürücülerden 35 dolar+KDV alınması bekleniyor. Körfez Geçiş Köprüsü'nün yaz aylarında büyük oranda tamamlanması bekleniyor.
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum

Yorum Yaz:


FOTO GALERİLER

Güncel Haberler:

Nusaybin'de TEOG Sınavı, telafi eğitimi uygulandıktan sonra yapılacak

EĞİTİM

2181 Gün 8 Saat 26 dk. önce yayınlandı

Binali Yıldırım, ilk yerli uydu için tarih verdi

BİLİM VE TEKNOLOJİ

2181 Gün 8 Saat 45 dk. önce yayınlandı

İstanbul Sancaktepe'de sahte içki satan şüpheliler yakalandı

ASAYİŞ

2181 Gün 8 Saat 47 dk. önce yayınlandı

Alman Dil Kurumu, 'mülteci'yi yılın kelimesi seçti

DÜNYA

2181 Gün 16 Saat 9 dk. önce yayınlandı

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında son durum