Cumartesi23.10.2021
HABERLER - BİLİM VE TEKNOLOJİ - TÜRKİYE - ANTALYA
03 Aralık 2015 - 16:38:54

E-devlet’i en çok niçin kullanıyoruz?

Türksat Kurumsal İletişim Uzmanı Can Tekindal, Türksat'ın projesi olan e-devlet'i kullanan vatandaşların en çok SGK 4A hizmet dökümüne baktığını söyledi.
E-devlet’i en çok niçin kullanıyoruz? Türksat Kurumsal İletişim Uzmanı Can Tekindal, Türksat'ın projesi olan e-devlet'i kullanan vatandaşların en çok SGK 4A hizmet dökümüne baktığını söyledi.
Türksat A.Ş. ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) işbirliği ile 11-12 Aralık 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecek olan uydu ve uzay alanında Türkiye'de ilk defa düzenlenecek 'Türksat Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri' öncesinde Antalya'da sektör temsilcileri bir araya gelerek Türksat'ın çalışmaları hakkında bilgi verildi.

YERLİ UYDU TÜRKSAT 6A YOLDA
Türksat Kurumsal İletişim Uzmanı Can Tekindal, yüzde 100 yerli uydu olan 6A için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Dünya üzerinde 3 milyar nüfusa hitap ettiklerini belirten Tekindal, "Yeni uyduların önce tasarlanması yüzde 25'ten başlayarak yüzde 100 yerli uyduya erişmek için yol haritamız vardı. Hedefimiz buydu. 3 milyar nüfusa hitap ediyoruz. 118 ülke kapsama alanımızda. Asya ve Avrupa arasında köprü gören uydularımız 4A uydusu ile Afrika kıtasına da eriştik. Ülkenin ihracatına doğrudan etki eden bir durumdur. Bir reklam verildiğinde Afrika'da yayınlanmış olacaktır. Türkiye ile ilgili farklı coğrafyalarda hizmet edeceği düşüncesindeyiz. 6A uydunun 2019 yılını öngörmekteyiz. 5 yılda imal edip daha sağlam bir yapıda göndereceğiz" dedi. E- Devlet hizmetleri hakkında da bilgiler veren Tekindal, vatandaşların zamandan tasarruf ederek hizmetleri elektronik ortamda kolayca alabileceğini söyledi.
2023 yılına kadar tüm hizmetlerin elektronik ortama geçirilmesini planladıklarını da belirten Tekindal, "e-devlet kapısı hizmet veremeye başladığında düşük kullanıcı sayıları ile başladı ve kamu kurumlarının buraya entegrasyonu ile daha da genişledi. Kredi Yurtlar Kurumu çeşitli bursalar sağlıyor ve normalde uzun bir süreçti. Bu hizmeti e-devlet'e entegre ettiğimizde günde 50 bin öğrencinin şifre almasına neden oldu. Benzer uygulamalar neticesinde ciddi atılımlar oluyor. 2023 yılına kadar tüm hizmetlerin e-devlet kapısına alınması önemlidir" diye konuştu.
e-devlet hizmetinde en çok kullanılan 15 hizmeti de sıralayan Tekindal, "e-devlet hizmetini kullanan vatandaşlarımız en çok SGK'nin 4A hizmet dökümünü kullanıyor. Bu hizmeti takiben araç sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama, vergi borcu sorgulama ve 3 günlük hava tahmini raporu sorgulanıyor. En sonun sırada ise adli sicil kaydı sorgulaması yapılıyor" diye konuştu.

AKILLI TELEVİZYON KULLANIMI
Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın da televizyon kanallarının kullanımıyla ilgili bilgiler verdi. Özellikle Türkiye'de internet üzerinden tv yayın kullanımının yüzde 11 oranında arttığını belirten Özaydın, "Ekonomi seviyesi ne kadar gelişirse ölçekte IP kullanımı artıyor. Ortadoğu da hala SD yayın kullanılıyor. Yıllar önce 5 metre anten takıp sadece 3 kanal izleyebiliyorken şimdilerde Türksat uyduları ile binlerce kanal izlenebiliyor. Karasal televizyon yayını artık dijitale geçiyor. Türkiye'de geçtiğimiz yıl 4 milyon akıllı televizyon satıldı ancak bunların sadece yüzde 6'sında televizyon izleyen kullanıcı aynı anda internete de giriyor" dedi.
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

E-devlet’i en çok niçin kullanıyoruz? E-devlet’i en çok niçin kullanıyoruz?

Yorum Yaz:


FOTO GALERİLER

Güncel Haberler:

Nusaybin'de TEOG Sınavı, telafi eğitimi uygulandıktan sonra yapılacak

EĞİTİM

2142 Gün 4 Saat 38 dk. önce yayınlandı

Binali Yıldırım, ilk yerli uydu için tarih verdi

BİLİM VE TEKNOLOJİ

2142 Gün 4 Saat 57 dk. önce yayınlandı

İstanbul Sancaktepe'de sahte içki satan şüpheliler yakalandı

ASAYİŞ

2142 Gün 4 Saat 59 dk. önce yayınlandı

Alman Dil Kurumu, 'mülteci'yi yılın kelimesi seçti

DÜNYA

2142 Gün 12 Saat 21 dk. önce yayınlandı

E-devlet’i en çok niçin kullanıyoruz?