Cuma23.02.2024
HABERLER - EKONOMİ - TÜRKİYE - ANKARA
01 Aralık 2015 - 16:16:54

Bakan Soylu'dan yarın toplanacak Asgari Ücret Komisyonu ile ilgili açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yarın toplanacağını belirterek, "Bir ajanda ile oraya oturacak değiliz" dedi.
Bakan Soylu'dan yarın toplanacak Asgari Ücret Komisyonu ile ilgili açıklamalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yarın toplanacağını belirterek, "Bir ajanda ile oraya oturacak değiliz" dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Soylu, '657 devlet memurları yasasında nasıl bir değişiklik bekleniyor?' sorusuna, "Türkiye büyümektedir ve Türkiye yükselmektedir. Bizim özellikle her alanda etkinliği ve verimliliği baz alacağımız gerek kendi içimizdeki rekabetin gerek uluslararası rekabetin en iyi noktaya geleceğini hedeflememiz bizim için de hükümetimiz için de kaçınılmazdır. En önemli alanlardan birisi de özel sektör olduğu gibi kamu alanıdır. AK Parti iktidarlarının birçok özelliğinin yanı sıra AK Parti Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu reformları hayata geçirmek için bugüne kadar ciddi adımlar atmaktan hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Reformlar, değişimler ciddi bir şekilde ülkemize katkı sağlamıştır. Devlet memurları hem devletimizin hem de ülkemizin en önemli dinamo merkezlerden birisidir. Burada uzun tartışılan, değiştirilmesi istenen ve etkinliği ve verimliliği devlet hayatına tam anlamıyla hakim kılmaya çalışan bir değişiklik kaçınılmazdır. Türkiye'deki büyük reformun, bu büyük değişimin sadece iş güvencesine bağlamak, onun üzerinden bir tartışma alanı açmak aslında belki de fotoğrafın tamamını bizim görmemiz ve göstermemiz açısından bir haksızlık olur düşüncesi içerisindeyiz. Burada bu konuda atılacak adımlar çok etraflıca ve Türkiye'nin hem ekonomik hedeflerine hem sosyal hedeflerine ulaşabileceği aynı zamanda sosyal hukuk devletinin gereği yerine getirebileceği bir anlayışı gerçekleşecektir" yanıtını verdi.
AK Parti'nin kurulduğu günden itibaren toplumun hiçbir kesimini mağdur etmediğini söyleyen Bakan Soylu, "Onun için bilinmelidir ki bu konuda reforma ihtiyaç vardır ve bu reformu gerçekleştirmek için muhakkak ki hükümet programımızda dahil olmak üzere her birimizin bu konuda kararlılığı söz konusudur. Paydaşlarımızla, toplumumuzun bütün kesimleri ile en iyi noktaya getirebilecek düzenlemeleri sadece bir iki maddenin etrafında yoğunlaşarak değil tam bir reformu sağlamak suretiyle inşallah gerçekleştirmeye çalışacağız. Demokratik bir ülkenin yapması gereken tüm adımlar bizim tarafımızca da atılacaktır. Yürüteceğimiz her şey açık, şeffaf, hakkaniyet ölçüleri içerisinde yürüteceğimizi bilmenizi isteriz" şeklinde cevapladı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na ilişkin bir soru üzerine Bakan Soylu, ilk toplantının yarın yapılacağını belirterek şöyle cevapladı:
"Bizim buradaki nihai hedefimiz bellidir ve bunu bu masa etrafında ki bütün paydaşlarımız ve katılımcılarımız ile gerçekleştireceğiz. Taahhütlerimizin dışında, yani kafamızdaki bir ajanda ile oraya oturacak değiliz. Şeffaf, demokratik ölçüler içerisinde hem çalışanlarımızın emek hakkını gözeten hem de bir taraftan ekonomimizin mali disiplinini göz ardı etmeyen bir taraftan da Türkiye'nin iş hayatını rahatlatabilecek bir dengeyi oluşturmak zorunluluğumuz söz konusudur. Yarından sonra başlayacak bir süreç olacaktır inşallah."
(İHA)

Yorum Yaz: