Pazartesi30.03.2020

Hafızayı güçlendirme duası

Hafızam çok zayıfladı yaşım ilerledikçe daha da unutkan birisi oluyorum. Hafızamı güçlendirmek için bulmaca falan çözüyorum ama nafile. Hafızayı güçlendirmek için dua varmış. Rica etsem bilen birisi benim için yazabilir mi?

Tuğrul Atabek

Cevap Gönder:


Bu Soruya Gelen Cevaplar:

MahmutMüslüman her türlü ihtiyaç ve isteği için, gerekli çalışmaları yapıp, sebeplere sarılmanın yanı sıra Allah’a dua edip isteğini arz eder. Hafızayı güçlendirmek, unutkanlıktan kurtulmak için de, bilimin öngördüğü zihni eksersizleri ve benzeri faaliyetleri yaptığı gibi, Allah’a dua etmekten de geri durmaz. Bu konuda sıhhati hakkında bazı şüpheler bulunmakla birlikte İbn Abbas’tan (r.a.) şöyle bir rivayet gelmektedir: “Hz. Ali (r.a.) Rasulüllah’a (s.a.s.) gelerek: ‘Annem ve babam sana feda olsun! Şu Kur’an göğsümde durmayıp gidiyor (unutuyorum). Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum. ‘ dedi. Rasulüllah (s.a.s.) ona şu cevabı verdi: ‘Ey Ebu’l-Hasan! (Bu meselede) Allah’ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi? ‘ Hz. Ali (r.a.): ‘Evet, ey Allah’ın Rasulü, öğret! ‘ dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle buyurdu: ‘Cuma gecesi gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhud bir andır. O anda yapılan dua makbuldür. Kardeşim Yakup da evlatlarına şöyle söyledi: “Sizin için Rabbime istiğfar edeceğim.” (Yusuf, 12/98) Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rekat namaz kıl. Birinci rekatta, Fatiha ile Yasin suresini, ikinci rekatta Fatiha ile Hamim’i (Duhan suresi) oku, üçüncü rekatta Fatiha ile Eliflammim Tenzilü’l-Kitabi (Secde suresi), dördüncü rekatta Fatiha ile Tebareke’l-Mufassal’ı (Mülk Suresi) oku. Teşehhüdden sonra Allah’a hamdü sena et. Bana ve diğer Peygamberlere salat oku. Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü’min kardeşlerin için bağış dile. Sonra da şu duayı oku: Allah’ım! Beni hayatta baki kıldığın müddetçe bana günahları terk ettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden razı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi nasip et. Ey göklerin ve yerlerin yaratıcısı olan Yüce Allah’ım! Ey Allah! Ey Rahman! Celalin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi zorla. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasip et. Ey göklerin ve yerin Yaratıcısı! Celalin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi ve kalbimi açmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasip edersin. Her şeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah’tandır”. Ey Ebu’l-Hasan! Bu söylediğimi üç veya yedi cuma gecesi yap. Allah’ın izniyle duan kabul edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zat-ı Zülcelal’e yemin olsun ki, bu duayı yapan hiçbir mü’min duasının kabulünden mahrum kalmadı.

İbn Abbas (r.a.) der ki: ‘Allah’a yemin olsun, Ali (r.a.) beş veya yedi cuma geçtikten sonra tekrar Rasulüllah’a (a.s.) gelerek: ‘Ey Allah’ın Rasulü! Önceleri dört beş ayet ancak öğrenebiliyordum.11 Şubat 2015 - 19:08:58

Son Sorular:

931 Gün 16 Saat 27 dk. önce soruldu

Guinness rekorlar kitabına nasıl başvurulur?

Ceylan Ahıgül sordu

1501 Gün 5 Saat 38 dk. önce soruldu

lipomagnet nedir? lipo magnet işe yarar mı?

ece çakır sordu

1531 Gün 20 Saat 19 dk. önce soruldu

Goji berry aktarlarda bulunur mu?

Erhan Yiğit sordu

1541 Gün 18 Saat 1 dk. önce soruldu

deyim olarak adı çıkma ne demek?

cansu sordu

1545 Gün 13 Saat 20 dk. önce soruldu

Hayvanların olmadığı bir dünya bizi nasıl etkiler?

mustafa 224 sordu

1553 Gün 12 Saat 26 dk. önce soruldu

kumru kuşu vurmak günahmı?

emre sordu

1556 Gün 14 Saat 11 dk. önce soruldu

göz nuru dökmek deyiminin anlamı

berkay sordu

1560 Gün 8 Saat 29 dk. önce soruldu

voleybol federasyonu hangi tarihte kurulmuştur?

ali sordu

1562 Gün 16 Saat 10 dk. önce soruldu

ultra liquid zeolite kansere iyi gelir mi?

canan sordu

1562 Gün 22 Saat 40 dk. önce soruldu

Burun Bandı üzerine mesh yapılabilir mi?

Şükrü Kum sordu

1567 Gün 8 Saat 22 dk. önce soruldu

gojidiet çayı nedir? gojidiet kullanan var mı?

Meltem Akar sordu

1574 Gün 15 Saat 35 dk. önce soruldu

bir sayı bir sayının yüzde kaçıdır? nasıl hesaplanır?

Ali Kurtulmuş sordu

1579 Gün 12 Saat 16 dk. önce soruldu

ahi evran ne zaman doğmuş ve ne zaman ölmüştür?

hakan sordu

1583 Gün 12 Saat 52 dk. önce soruldu

iki ayağı bir pabuca girmek deyiminin anlamı nedir?

arda sordu

1585 Gün 10 Saat 14 dk. önce soruldu

İnsan ve hayvanlar doğal unsur mudur?

Kerem sordu
Hafızayı güçlendirme duası