Pazartesi15.07.2019
HABERLER - SAĞLIK - TÜRKİYE - KOCAELİ
02 Aralık 2015 - 13:05:47

Kısa bağırsak hastası 3 aylık bebek, iyileşme yolunda

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gördüğü tedaviye cevap veren 3 aylık Yağız bebek, iyileşmeyi bekliyor.


Kısa bağırsak hastası 3 aylık bebek, iyileşme yolunda Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gördüğü tedaviye cevap veren 3 aylık Yağız bebek, iyileşmeyi bekliyor.
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 4 Ağustos günü dünyaya gelen Güven Yağız Bayram, doğuştan kısa bağırsak sendromu hastası. Doğumundan birkaç gün sonra evde fenalaşan Güven Yağız bebeği, annesi Mehtap Bayram hastaneye götürdü. İlk tetkikleri Çaycuma Devlet Hastanesi'nde yapılan Güven Yağız bebek, burada teşhisinin konulmasının ardından ambulans ile Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi.

SEZARYENLE DOĞDU 5 GÜN SONRA RAHATSIZLANDI
10 Ağustos tarihinden beri eşi ve büyük kızından ayrı olarak 3 aylık oğlu Güven Yağız ile birlikte Kocaeli'de olan anne Mehtap Bayram, oğlunun tedavisi için her şeyi göze aldıklarını söyledi. Doktorların da kendileri ile yakından ilgilendiklerini söyleyen anne Mehtap Bayram, "Ağustos'un 4'ünde çok sağlıklı bir doğum yaptım. Sezaryen ile dünyaya geldi. Eve götürdükten 5 gün sonra rahatsızlandı, ağladı, emmemeye başladı ve sarılık ortaya çıktı. O dönemde biz köyde yaşadığımız için hemen topuk kanı aldırmaya sağlık ocağına götürdüm. Orada topuk kanı aldıktan sonra bizi hemen hastaneye gönderdiler" dedi.

"HASTANEDEN BİR DAHA ÇIKAMADIK"
Hastaneye kaldırıldıktan sonra Güven Yağız bebeğin hemen Kocaeli'ye sevk edildiğini anlatan anne Mehtap Bayram, "Hastaneye gittikten sonra doktor bey hemen muayene etti ve enfeksiyon çıktı. Enfeksiyon çıktıktan sonra hemen yeni doğan yoğun bakıma yatırıldı. Oradaki doktorların bana verdiği bilgiye göre kanında menenjit ve sepsis şüphesiyle yüksek derecede enfeksiyon olduğunu ve oraya geldikten sonra büyük abdestini yapamadığını söylediler. Ondan sonra lavman falan yapmışlar ama ona rağmen yapmamış. Bizi ambulans ile 10 Ağustos'ta buraya sevk ettiler. O tarihten beri burada yatıyoruz" dedi.

AMELİYATLARDAN DOLAYI KARNI 1 AY AÇIK KALDI
Oğlu Güven Yağız'ın tedavi sürecinden de bahseden Bayram, "Üst üste ameliyatlar geçirdiği için karnındaki dikişler hemen tutmadı. Bu yüzden karnı yaklaşık 1 ay kadar açık kaldı. Bağırsakları dışarıdaydı tabi. O dönemde kolonoskopi torbası takıldı. Tabi o arada yeni doğan yoğun bakımdan çıkartarak bizi buraya cerrahi servisine yatırdılar. Burada yaklaşık 15 gün kadar yoğun bakımda kaldı ve odaya geçirdiler. Şimdi kısa bağırsak sendromu var. Dördüncü kez ameliyat oldu. Karnı açıktı, kapatıldı. Popoya verildi. Popodan yapıyor ama fazla yaptığı için, ishal gibi yaptığı için beslenemiyor. Tahminimce nakil gerekiyor. Antalya Akdeniz Üniversitesi'ne gitmemiz gerekiyor. Antalya'daki tedavi tahminimce nakil olacak. Sanırım yapay bağırsak yapacaklar ama henüz oradaki doktorlarla görüşmediğimiz için şu anda bir şey diyemiyoruz" ifadelerini kullandı.
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

Kısa bağırsak hastası 3 aylık bebek, iyileşme yolunda Kısa bağırsak hastası 3 aylık bebek, iyileşme yolunda

Yorum Yaz:
FOTO GALERİLER

Güncel Haberler:

EĞİTİM

1311 Gün 20 Saat 57 dk. önce yayınlandı

BİLİM VE TEKNOLOJİ

1311 Gün 21 Saat 16 dk. önce yayınlandı

ASAYİŞ

1311 Gün 21 Saat 18 dk. önce yayınlandı

DÜNYA

1312 Gün 4 Saat 40 dk. önce yayınlandı

Kısa bağırsak hastası 3 aylık bebek, iyileşme yolunda